DelicatessenwinkelsSmakenZakenkrant

Mangiape combineert Italiaanse winkel en horeca in Leusdens winkelcentrum

Bij Mangiape in Leusden zijn gasten even op vakantie in Italië. Is het niet vanwege oprechte gastvrijheid bij binnenkomst, de authentieke en met passie bereide gerechten in het lunchgedeelte, dan is het wel in de prachtige winkel met originele (cadeau)artikelen en delicatessen in de Italiaanse sfeer. Verder organiseren Ceciel en Geertjan Smits ook nog catering op locatie met tot houtoven, ijskar of koffiebar verbouwde Ape’s. Vandaar de naam. Die is een verbastering van mangiare en een knipoog naar de gemotoriseerde Italiaanse driewieler van Piaggio. De combinatie van winkel, horeca en catering leek een prachtig concept, maar voordat het zover was worstelde het stel zich nog wel even door de regelgeving. Dat avontuur delen ze graag met collega’s. 

Mangiape combineert Italiaanse winkel en horeca in Leusdens winkelcentrum
Geertjan en Ceciel Smits

Ceciel en Geertjan deelden hun passie voor Italië al tien jaar vanuit een kleine winkel. In 2023 verhuisden ze naar een drie keer zo groot pand honderd meter verderop in winkelcentrum Biezenkamp in Leusden, waarbij de winkel werd uitgebreid met een ‘bar’ voor koffie en lunch.

10 juli 2023 gingen jullie open. Hoe is het jullie sindsdien vergaan?

“De winkel ging meteen heel goed want met een dubbel oppervlak kregen we ook twee keer zoveel klanten. We moeten het hier in een wijkwinkelcentrum hebben van terugkerende klanten. Met het horeca gedeelte hebben we helaas veel last gehad van het slechte weer dat eigenlijk vorig najaar al begon. We hebben een prachtig terras dat dan niet vol loopt. De horeca opende ook wat later in het jaar doordat we op de vergunning moesten wachten.”

Mangiape combineert Italiaanse winkel en horeca in Leusdens winkelcentrum

Jullie noemen het horecagedeelte net als in Italië een Bar. Snappen mensen dat wel?!

“Haha, niet allemaal! Maar we wilden dat bewust zo doen, het moet een laagdrempelige ontmoetingsplek zijn waar je koffie kan drinken en eventueel overdag wat kan eten. Het liefst zouden we daarom zonder reserveringen werken om die spontaniteit er in te houden, maar dat blijkt toch lastig in de praktijk. De cultuur is hier natuurlijk anders dan in Italië. “

Wanneer kwam bij jullie het idee om groter te groeien?

“We wilden altijd al wat horeca erbij maar dat kon niet i.v.m. de wetgeving. Toen Geertjan is gestopt met zijn vaste baan, moesten we echter wel groeien. De oude winkel werd te klein. We moesten dus de catering uitbreiden en een productiekeuken ergens starten of een grotere winkel met horeca. Het werd het laatste. Op minder dan 100 meter stond een pand leeg met een horecabestemming en daar zijn we mee aan slag gegaan. Gelukkig is Geertjan erg handig, die heeft de hele verbouwing bijna zelf gedaan inclusief het tekenwerk vooraf. Doordat we altijd goed op de centen letten hoefden we ook niets te financieren.”

Ceciel en Geertjan Smits:
“We kunnen dus niet de
hele dag politieagent
spelen om te controleren
of ze na de plas even in de
winkel neuzen”

Maar daarmee konden jullie dus veel later mee starten dan gepland?

“Ja, klopt, en dat kost geld. We hebben de gemeente gevraagd waaraan onze mix van detailhandel en horeca fysiek moest voldoen maar die zeiden; stuur maar een plan in en dan reageren wij daar wel op. We wisten inderdaad dat twee ruimtes gescheiden moesten zijn maar het was onduidelijk op wat voor manier. De APV van deze gemeente is er ook niet duidelijk over. Voor slijterijen is de wet heel helder op dit punt, voor horeca en detailhandel niet vinden wij en daardoor kennelijk per gemeente en ambtenaar interpretabel.

Zo weten we dat een collega in Veenendaal geen muur tot aan het plafond moest plaatsen maar van ons werd dat wel gevraagd. Verder hadden wij het toilet in het winkelgedeelte dat we ook voor de horeca wilden gebruiken. Anders hadden we veel extra kosten moeten maken voor een nieuw toilet. Dan kon, maar gasten moeten dan door een deur lopen die dicht kan en mogen niet voor of na toiletbezoek de winkel in lopen.

Voordat dit allemaal duidelijk was en de vergunning hadden waren we twaalf weken verder en achter op schema. Zo misten we de lucratieve zomer met ons terras. Als verschillende gemeenten de wet op een eigen manier interpreteren wordt het lastig als ondernemer. Zeker.

Onze ervaring is dat het ook afhangt van het type ambtenaar. Is die in vaste dienst en woont die in de gemeente, dan kent de persoon de plaatselijke situatie, denkt mee en komt even kijken. Wij hadden te maken met een ZZP-er die twee dagen voor de gemeente werkt, elders woont en daardoor totaal geen affiniteit met dit grote dorp heeft. Dan wordt er strikt naar de letter der wet gehandeld. In ons geval heeft het daardoor ook onnodig veel extra tijd gekost en het had nog langer gekund. Omdat we veel mensen hier in het dorp kennen, zijn we gelukkig ook wel een beetje geholpen af en toe. Het formele traject hadden we het liefst in samenspraak gedaan met de gemeente maar dat bleek dus niet mogelijk.”

En hoe is het nu met toiletbezoek van de horecagasten?

“Dat gaat op zich wel goed maar we kunnen dus niet de hele dag politieagent spelen om te controleren of ze na de plas even in de winkel neuzen. We hebben het wel duidelijk aangegeven overal en vaste gasten en klanten begrijpen dat. Andere mensen moeten we inderdaad uitleggen dat ze buitenom moeten lopen door de eigen ingang als ze naar de winkel willen en niet eenvoudig binnendoor.”

Wat willen jullie andere ondernemers die de mix willen doen meegeven?

“Lees je goed in of schakel een specialist in. Dat is voor een kleine ondernemer niet goedkoop maar kan wel veel tijd schelen. Hou voor zover mogelijk altijd het gesprek met de gemeente open en laat de frustraties over de procedure je dan niet in de weg zitten. Reken er voor je planning in ieder geval op dat het erg lang kan duren voordat je je vergunning hebt.”

Alcoholwet

De 5 sterkste drankjes van Italië

Sinds 1 juli 2021 is er een nieuwe Alcoholwet van kracht. Hierin staat beschreven dat blurring illegaal is als het gaat om het verstrekken van alcoholhoudende dranken. Er is een strikte scheiding tussen wat wel én niet verkocht en geconsumeerd mag worden in de horeca, detailhandels en slijterijen. In de horeca mag enkel alcoholhoudende drank geschonken worden als het ter plaatse geconsumeerd wordt. Voor levensmiddelenwinkels geldt het tegenovergestelde. Er mogen zwak-alcoholhoudende dranken verkocht worden, maar deze mogen niet ter plaatse geconsumeerd worden. Slijterijen mogen naast zwak-alcoholhoudende dranken ook sterke dranken verkopen. Ook voor slijterijen geldt de regel dat de drank niet ter plaatse geconsumeerd mag worden. Niet-levensmiddelenwinkels en dienstverleners mogen zowel geen alcohol schenken als verkopen. Er zijn vergunningen die een uitzondering maken voor deze regel. 

Blurring binnen de marges, Creatieve ondernemers zoeken de grens

Winkeliers die horeca er bij gaan doen en andersom. Nieuw is het niet want V&D begon er met La Place lang geleden al mee, maar tegenwoordig zoeken steeds meer ondernemers naar verrassende ideeën waarmee gasten en klanten een totaalbelevenis wordt geboden. In Italië zette Eataly de trend en Gastrovino opende in 2022 het innovatieve La Liguria in Scheveningen met winkel, annex traiteur en restaurant als voorbeeld voor de branche. De Nederlandse wet- en regelgeving op nationaal en lokaal niveau staat het mixen bedrijfstypes echter vaak in de weg.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Back to top button